Published On: Wed, Mar 19th, 2014

Students shine at Social Studies Fair

1,412Total Views
Social Studies Fair projects filled the gymnasium at Pocahontas County High School March 14. Students in grades four through eight presented their projects to judges in anticipation of a win and a chance to compete in the Regional Social Studies Fair. Student Jaryd Friel, above, presents his project, “Economics: Impact on Beef,” to judges Cheryl Jonese and Nathan Hamons. S. Stewart photo

Social Studies Fair projects filled the gymnasium at Pocahontas County High School March 14. Students in grades four through eight presented their projects to judges in anticipation of a win and a chance to compete in the Regional Social Studies Fair. Student Jaryd Friel, above, presents his project, “Economics: Impact on Beef,” to judges Cheryl Jonese and Nathan Hamons. S. Stewart photo

Students in grades four through eight presented projects in a variety of categories at the county Social Studies Fair March 14 at Pocahontas County High School.

Projects with a first place win and a score of 90 or above will move on to the Regional Social Studies Fair Saturday, March 22, at PCHS. This is the first year Pocahontas County has hosted the regional event. Pocahontas County students will be joined by students from Braxton, Fayette, Greenbrier, Nicholas and Webster counties. Registration and set-up begins at 9:30 a.m. Public viewing will begin at 1:30 p.m.

County winners are:

Division I

Anthropology, group: third place, Jaedyn Irvine, Hannah Wall and Ryan Robertson, “Amish Culture.”

Economics, individual: first place, Makenna McKenney, “Faith, Family, Ducks;” second place, Haley Spencer, “Mary Kay;” and third place, Jaryd Friel, “Economics: Impact on Beef.”

Economics, group: first place, Cassidy Hardesty and Chloe Hardesty, “Would You Want a “Fowl” Finances?”

Geography, group: first place, Gareth Ryder and Scout Tankersley, “Surviving the Allegheny Highlands.”

Political Science, group: first place, Rachel Burns and Sarah Warder, “The Berlin Wall: Communism vs Capitalism.”

Psychology, individual: first place, Rayna Smith, “Name Brand vs. Store Brand: Why Do You Buy?;” and second place, Faith Johnson, “Ed and Lorraine Warren: Fact or Fiction?”

Psychology, group: first place, Mary Pauley, Cage Burdette and William Feury, “Why Do Animals Behave the Way They Do?;” second place, Danielle Yingling and Michelle Yingling, “What’s It Like to be a Twin?;” and third place, Josey Duncan, Tony Duncan and Savannah McMillion, “How Does Music Affect Your Emotions?”

Sociology, individual: first place, Emily Wilfong, “How the African Americans Affected Society with the Blues!;” second place, Benjamin Dunz, “Who Was Inside the Walls of Andersonville?;” and third place, Natalie Agee, “Facebook.”

Sociology, group: first place, Emily Henderson and Lexi Price, “Laura Ingalls Wilder: The Life of a Pioneer Girl.”

State and Local Studies, individual: first place, Sydney Puffenbarger, “History of Burns Motor Freight;” second place, Logan Hively, “The Blue and Gray: What Really Happened at The Battle of Droop Mountain;” and third place, Jacob Kinnison, “Could Bigfoot Be My Neighbor?”

U.S. History, individual: first place, Hannah Buly, “A Woman Called Moses;” second place, Courtney Buzzard, “Amelia Earhart: Triumph or Tragedy?;” and third place, Hazel Riley, “The Hero.”

U.S. History, group: first place, Kiara Davis and Jennalee Meck, “Harley Davidson Motorcycles;” second place, Waylon Lucabaugh and Robert Pritt, “Was Stonewall Jackson One of the Greatest Generals in the Civil War?;” and third place, Summer Hall and Dakota Snider, “What is the History of Blacksmithing?”

World History, individual: first place, Sienna Bircher, “Titanic: Life or Death;” and second place, Lanty Rose, “What is Lego?”

World History, group: second place, Josey Armstrong, Nicholas Palmer and Jakob Vandevender, “Video Games: Then and Now.”

Division II

Anthropology, individual: first place, Aspan Holder, “Knock, Knock;” and third place, Dakin Rexrode, “Who’s in the Ice?”

Anthropology, group: second place, Emily Casto and Carly Keatley, “Organ Donation: The Gift of Life.”

Economics, individual: first place, Andrea Payton, “Delicious Treat,” second place, Jessica Rexrode, “Totally Tapeable,” and third place, Trey Payton, “Buzz About Bees.”

Economics, group: second place, Jesse McCarty and Matthew Pritt, “The Price of Trapping.”

Geography, individual: first place, Jacob Jones, “WV Lookout Fire Towers: Guardian of the Forest;” and third place, Destiny Lane, “The Animal Behind the Stripes.”

Geography, group: first place, Nathaniel Cottle and Logan Woodruff, “Unwelcome Guest;” and third place, Alexa Taylor and Warder, “Underwater Connection.”

Political Science, individual: second place, Dewayne Lambert, “White Lightning: Is It Legal?”

Psychology, individual: first place, Hunter Wilfong, “What Are You Afraid of Phobias;” and second place, Cora Hedrick, “The Wicca.”

Psychology, group: first place, Summer Foe and Brittany Matheny, “A Divided Mind.”

Sociology, individual: first place, Meggan Long, “Phrases;” second place, Savannah Arbogast, “Elvis Presley 1935-1977;” and third place, Isabella Perera, “The Secret Ingredients in Soda.”

State and Local Studies, individual: first place, Noah Barkley, “Forest to Tourist;” second place, Kaitlyn Moyers, “Nature’s Mountain Playground;” and third place, Nathan Morrison, “History of Caterpillar Logging Equipment.”

U.S. History, individual: second place, Michael Hardesty, “Goodness, Gracious, The Great Baltimore Fire;” and third place, Kaylee Halterman, “The Cat Behind the Hat: Dr. Seuss.”

U.S. History, group: first place, Patience Garretson and Brianna Hefner, “Music in the Mountains;” second place, Trevor Wilson and Devyn Young, “The Bloody Battle of Bull Run;” and third place, Marlee McLaughlin and Brianna Morgan, “Beacon of Light: Lighthouses.”

World History, individual: first place, Hunter Tankersley, “Back of the Plane;” second place, Jacob Hise, “D-Day;” and third place, Mathias Solliday, “Tying Flies: Origins of Fly Fishing.”

World History, group: first place, Tasia Davis and Sage McLaughlin, “Przewalskis: The Only True Wild Horse;” second place, Darryl Foster and Jason Jackson, “The Wood Cutters Friend;” and third place, “Briana Mills and Catlyn Sparks, “History of Hoops!”

About the Author